Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  882 042 371

Jak poradzić sobie z barierą językową?

Nauka języka obcego rodzi wiele wyzwań. W jej trakcie trzeba przyswoić mnóstwo nowych słów, nauczyć się zasad gramatyki, opanować najważniejsze zwroty. Nawet najbardziej gruntowna znajomość teorii nie wystarczy jednak do tego, by się komunikować, jeśli nie będzie jej towarzyszyć praktyka. Nic tak nie poprawia umiejętności językowych jak wykorzystywanie ich w realnych sytuacjach. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy mamy do czynienia z barierą językową.

Bariera językowa to nic innego jak opory przed posługiwaniem się językiem obcym. Mogą one wynikać z braku wiedzy, ale nie muszą. Bywa tak, że z barierą językową zmagają się osoby, które uczą się już wiele lat, ale mimo to odczuwają blokadę przed wypowiadaniem się na głos. W pewnym sensie jest to uzasadnione. Kłopoty ze składaniem zdań bądź z akcentem mogą się bowiem spotkać z niezbyt przychylnym spojrzeniem, co jest w stanie paraliżować.

Najlepsze metody

Żeby poradzić sobie z barierą językową, trzeba sobie jednak uświadomić, że ewentualne popełnianie błędów podczas posługiwania się językiem obcym nie jest czymś niewybaczalnym. To jak najbardziej naturalny element procesu nauki. Tylko poprzez mniejsze i większe potknięcia da się wyrobić odpowiednie umiejętności. W uporaniu się z barierą językową z pewnością może więc pomóc traktowanie komunikacji w języku obcym nie jako ostatecznego egzaminu, lecz jako przedłużenia nauki.

Pokonanie bariery językowej może również umożliwić jak najczęstsze obcowanie z językiem obcym w najbardziej bezpośrednich formach. Chodzi tu oczywiście o słuchanie i mówienie. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, aby ćwiczyć z native speakerami, ale jeśli taka opcja nie jest w zasięgu, istnieją inne wyjścia. Dobrym rozwiązaniem jest słuchanie jak największej ilości nagrań oraz filmów. Dzięki temu można obyć się z wymową i z tempem, w jakim wypowiadają się użytkownicy danego języka. Jeśli zaś chodzi o mniej bierne, a bardziej czynne ćwiczenia, warto poświęcić czas na to, aby samemu przygotowywać krótsze i dłuższe wypowiedzi i nagrywać je dyktafonem lub kamerą. Czy wiesz dlaczego warto uczyć się w grupie? Przeczytaj na naszym blogu