Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  882 042 371

Jak efektywnie uczyć się niemieckiego?

Który język jest najtrudniejszy? Chiński, arabski, francuski? Wiele osób na tak zadane pytanie udzieli odpowiedzi, że sporo kłopotów sprawia im język niemiecki. Dlaczego właśnie on? Dzieje się tak z różnych powodów. Przyczyną mogą być rodzajniki, które nie tylko występują, lecz także podlegają odmianie. Innym czynnikiem, który stoi za postrzeganiem języka niemieckiego jako trudnego, jest skomplikowana gramatyka. W nauce języków nie ma jednak takich trudności, których nie można by było przezwyciężyć. Dokładnie tak samo jest z językiem niemieckim.

Wybrane metody nauki

Żeby efektywnie uczyć się niemieckiego i nie powtarzać po kilka razy tego samego materiału, tylko opanować go skutecznie, trzeba sięgnąć po specjalne środki. Przede wszystkim należy osłuchać się z językiem. Wtedy jego brzmienie i konstrukcja będzie przyswajana naturalnie, a nie jako coś sztucznie wykutego. W tym kontekście z pewnością pomocny będzie pobyt za granicą. Jeżeli jednak nie jest on możliwy, można sięgnąć po takie metody jak oglądanie filmów w oryginalnym języku. Oglądając telenowele, nie tylko osłuchamy się z brzmieniem wyrazów, lecz również będziemy w stanie lepiej zrozumieć problemy zwykłych Niemców.

Poza tym, że warto osłuchać się z brzmieniem języka, warto również mieć z nim jak najwięcej do czynienia na papierze. W tym celu należy czytać książki po niemiecku. Nawet jeżeli wszystkiego nie rozumiemy, nie musimy się niczym przejmować. Możemy przecież sięgnąć do słownika. Przeczytanie strony pisanego tekstu wraz ze sprawdzaniem wszystkich niezrozumiałych wyrazów to z pewnością lepszy sposób na naukę języka niż wypełnianie nużących zeszytów ćwiczeń.

Nauka języka to jednak nie tylko odbiór, lecz także aktywność. W związku z tym poza słuchaniem warto mówić, a poza czytaniem warto pisać. Spróbujmy skonstruować własny tekst po niemiecku. Nawet jeśli będzie on kulawy, to pomoże nam poprawić błędy i podnieść poziom. Nie bójmy się też wypowiadać. Być może nie od razu zostaniemy zrozumiani, ale bez prób nie ma rezultatów.