Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  882 042 371

Czym są poziomy nauki języka angielskiego?

Znajomość języków obcych ma do siebie to, że może się lokować na różnym poziomie. Z tego powodu konieczne stało się stworzenie systemu, który ma na celu w miarę precyzyjne określenie, jak dobrze ktoś posługuje się danym językiem – na przykład angielskim. Oczywiście system taki czasami może być zawodny. Jest jednak w stanie dać przynajmniej przybliżony wgląd w to, jakich umiejętności można się po kim spodziewać.

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie istnieje wyłącznie jeden system, który określałby poziom znajomości języka angielskiego. Jest jednak wśród nich pewien, który charakteryzuje się największą popularnością. To system o skrócie CEFR, który wywodzi się od nazwy Common European Framework of Reference for Language. W Polsce znany jest on pod skrótem ESOKJ, którego rozwinięcie brzmi: Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Jest to rozwiązanie, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i ma na celu ujednolicić standardy w obszarze państw europejskich.

Poszczególne poziomy

System ESOKJ wyróżnia sześć poziomów zaawansowania znajomości języka, które określa się odpowiednimi cyframi i literami. To kolejno:

  • A1, A2 – początkujący
  • B1, B2 – średniozaawansowany
  • C1, C2 – zaawansowany

Między tymi poziomami można wyróżnić jeszcze swego rodzaju poziomy pośrednie, takie jak A2+ czy B2+. Wszystkie te oznaczenia mają za zadanie odnosić się do konkretnych umiejętności. Ich rolą jest w miarę precyzyjne określenie zarówno biernej, jak i czynnej znajomości języka angielskiego w mowie i w piśmie.

To, na jakim poziomie znajduje się czyjaś znajomość języka obcego, określa się najczęściej poprzez urządzanie egzaminów, których zdanie lub niezdanie potwierdza lub zaprzecza posiadaniu określonych umiejętności. Po egzaminie, który przeszło się pomyślnie, otrzymuje się zaś certyfikat, który potem można przedkładać na przykład pracodawcy w trakcie procesu rekrutacyjnego. Jak widać, istnienie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego ma więc dość daleko posunięte konsekwencje. Przeczytaj również na naszym blogu: Kurs języka obcego stacjonarnie czy on-line?